A nyilvánosság hatalma
2010.11.13. 13:26
Nagy nap a mai mindenkinek, aki tiszteli a szabadságot, a békét és a demokráciát. Nagy szavak ezek, de vannak helyzetek, amikor joggal mondhatjuk ki őket. Aung San Suu Kyi, a világ talán leghíresebb politikai elítéltje mától szabad.
Álljon itt ezen a ponton mindenféle fellengzős dicshimnusz helyett egy egyszerű megállapítás: a Föld soha az emberiség történetében nem volt még olyan élhető hely, mint a kommunikációs korlátok lebontása óta. Mert Aung San Suu Kyi nem a burmai kormány kegyessége miatt szabad, hanem mert a Nyugat nyomása nem hagyott más megoldást, mint szabaddá tenni őt, a nyugati államok viszont soha nem is foglalkoztak volna vele, ha a saját lakóik nem erre kényszerítik őket. Ki lehet persze nevetni egy facebook-csoportot. Mondhatják, hogy az Amnesty International senkitől nem kapott választáson tényleges hatalmat. Leminősíthetik művészlelkek magánakciójává, amikor zenéket írnak róla. De tény az: soha a történelemben nem volt egyetlen más kor sem, amikor nem politikusok akkora nyomást voltak képesek kifejteni a döntéshozókra, hogy azok szabadon engedjék a leggyűlöltebb ellenségüket. A nyilvánosság ereje óriási, és ahogy dőlnek le a korlátok, úgy lesz egyre nagyobb. Pár száz éve a hatalomban lévők szó szerint mindent megengedhettek maguknak, aztán megjelentek az újságok, és legalább a látszatra kezdtek odafigyelni. Jött a rádió, és utána a politika már megpróbálta elmagyarázni az embereknek, mit miért csinálnak. Azután mindenkinek lett tévéje, mindenki meglátta, mi a háború, és megindultak a legnagyobb békepárti mozgalmak, nem véletlen egy időben. Most pedig, hogy a világ figyelme ott van tényleg mindenhol, már Kínában és Iránban is figyelnek arra, hogy csak ott verjék véresre a tüntetőket, ahol senkinél nincs egy kamerás mobil. De már nem sok idő, és mindenkinél lesz.
És ettől nem kell abba az illúzióba ringatnunk magunkat, hogy minden szép és minden jó. De elvitathatatlan bizonyítékát kaptuk, hogy a világ igenis fejlődik - a jó irányba.
8 komment
Címkék: média internet mianmar aung san suu kyi
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Fideszman 2010.11.13. 15:19:02
Link Elek 2010.11.13. 15:27:49
Netkalóz (törölt) · http://narancsfolde.blog.hu/ 2010.11.13. 15:40:08
Húsleves 2010.11.13. 15:44:05
Anti Anyag (törölt) 2010.11.13. 15:44:55
Úgy gondolták, ők vannak akkora demokraták, hogy ők ezt is megengedhetik maguknak.
Utána meg pillogtak, hogy tévedtek.
amiről szó van